برنارد چومی یكی از مهم‌ترین چهره‌های معماری در ارتباط با نظریه. چومی در سال 1982 در كنكور بین‌المللی پارك دولاویلت

(De la Villette) انتخاب شد. او بر اساس نظریات ژاك دریدا و همچنین برخی از نویسندگان همچون ژرژ باتای و با توجه به بعضی از هنرها مانند سینما، به طراحی گونه نوینی در معماری نائل آمد. چنانكه اقبال زیادی از این گونه نوین به عمل آمد و برخی از مراكز فرهنگی و آموزشی را طراحی و اجرا كرد. چومی به طرح واحدهای نیمه مستقل و نیمه وابسته در این پارك دست زد كه كاركردهای گوناگونی همچون تالار موسیقی، محل ورزش و بازی، كارگاه و... دارند و هر كدام به شیوه‌ای با هم مرتبط می‌شوند كه از مركزیت یافتن عناصر جلوگیری می‌كند و هر واحد می‌تواند توسعه و گسترش یابد، بدون اینكه به طرح كلان لطمه‌ای وارد كند. به بیان دیگر، متن پارك هنوز باز است و بر خلاف معماری و متن ساختارگرایی، متن واسازانه تن به تثبیت نمی‌دهد و بسته نخواهد شد. از جنبه واژه ‌شناسانه، او برای این واحدها از واژه فولی (Folies) استفاده كرد. فولی از واژه‌های چندمعنایی است كه معناهایی همچون جنون، ساختمان و ... را دربر می‌گیرد. این واژه‌ كه فوكو نیز از آن بسیار استفاده كرد، برای نامگذاری واحدها و عمارت‌های پارك به كار گرفته شد. مجموعه پارك موجب ایجاد نوعی پویایی و گوناگونی می‌شود. چینش مجموعه عناصری كه مخاطب عادت به این شكل به دیدن آنها عادت ندارد و حضور رنگ‌های جالب توجه به‌ویژه رنگ‌های سرخ برای عناصر فلزی از خصوصیات این مجموعه است. در این‌گونه، علاوه بر مركزیت‌زدایی فضایی، چومی با واسازی و ساخت‌شكنی اصول معماری سنتی كوشید تا زمان و حركت را كه در معماری گذشته نسبت به آن بی‌توجهی شده بود، مورد توجه قرار داد. مكان نیز كه در معماری همواره محل ثبات بود، با نظریات چومی به معماری افزوده گردید. از سال 2000 به بعد چومی به سوی طراحی برج بیشتر جلب شد. او برج دیاوتای (2006-2004 پكن) و بلو تاور (2006-2004 نیویورك) را طراحی و به انجام رسانید.

  

Parc د لا Villette در 19 واقع شده است Arrondissement از پاریس در Quartier در Villette. با آن 35 هکتار ، پارک دومین فضای سبز در پایتخت فرانسه است ، او در بود. از سال 1987 در منطقه کشتارگاه سابق بر اساس تا سال 1991 ساخته شده با طرح های از معمار برنارد Tschumi. 
 Tschumi پارک در سه لایه مختلف تحمیل سازماندهی : سطوح ، خطوط و نقاط. سطوح هستند عناصر اساسی از فضاهای که توسط خطوط به شکل مسیر و hedges متصل می شوند. نقاط ، شناخته شده هستند Folies چند شی هدف هستند که به طور هموار بیش از کل پارک توزیع شده است. از همه مشابه ولی هرگز مشابه ، و ارائه پارک های خود را با سطح براق قرمز چیزی منحصر به فرد. 
 که در پارک باغ تم 10 ، که توسط آبی promenades هموار متصل هستند با یکدیگر هستند. 
 برخی از ساختمان های قدیمی تر که به عنوان بخشی از ساختمان جدید حفظ شده است. برای مثال ، تبدیل به نمایشگاه Maison د لا Villette Fontaine aux لاینز (1811) و fondoir à suif (1867). دام تبادل قدیمی (pavillon د لا بورس) در حال حاضر به عنوان تئاتر استفاده می شود. در ساختمان اصلی اداره پست و ایستگاه پلیس در حال حاضر دفاتر اقتدار پارک. 
 همچنین به در بر داشت و در اطراف پارک یا می شود پردازنده cité همکاران د علوم و صنایع l' (فنی موزه) ، به شکل توپ IMAX سینما Geode ، Musique cité د لا است صندلی و Argonaute زیردریایی l'.
+ نوشته شده توسط ابراهیم در شنبه هشتم آبان ۱۳۸۹ و ساعت 19:14 |


Powered By
BLOGFA.COM